Az elmúlt évtizedek popkultúráját meghatározó filmek főszereplője, Indiana Jones, Han Solo, Jack Ryan és Rick Deckard karaktereinek megszemélyesítője, aki olyan rendezőkkel dolgozott hosszú pályafutása során, mint Steven Spielberg, George Lucas, Ridley Scott vagy épp Francis Ford Coppola: Harrison Ford az elmúlt évtizedek kvintesszenciális filmsztárja lett.
És Harrison Ford ma nyolcvanéves lett.
Nyolcvan év: brutálisan soknak tűnik valahogy az ő esetében. Lehetne hetven vagy kis túlzással hatvan is, mindig jól tartotta magát az öreg. Aki volt valaha fiatal is: 1942-ben született Chicagóban, egy német-ír származású apa és egy orosz zsidó származású anya gyermekeként. Arra, hogy milyen hitre nevelték, Harrison Ford egyszer viccesen azt mondta: „demokratára”; illetve „minden ízében liberálisra”. De volt olyan kijelentése is, hogy „férfiként mindig írnek, színészként mindig zsidónak” érezte magát.
Ford az amerikai álmot üldözve 22 évesen, 1964-ben Kaliforniába ment. Számos kisebb filmszerepe mellett – Antonioni Zabriskie Pointjában is volt egy apró jelenése – a nagy áttörés sokáig váratott magára, olyannyira, hogy ácsnak képezte ki magát, hogy valamiből eltartsa feleségét és két fiát.
Best of Han Solo
Harrison Ford korai filmes próbálkozásai után
35 éves korában, a Star Wars első részében köszöntött rá a szerencse és a világhírnév.
első részében köszöntött rá a szerencse és a világhírnév.A minden korábbinál látványosabb űrmesében az univerzumban száguldozó Han Solóként fiúk – és lányok – idolja lett, laza és szórakoztató figurájában aztán sokan meglátták a sztárság X-faktorát. 1979-ben jött az Apokalipszis, most; aztán 1981-ben az első Indiana Jones-film és közben a Star Wars újabb részei is; majd 1982-ben a sötét sci-fi mestermű Blade Runner főszerepe következett.
A nyolcvanas évek után a kilencvenes években is folytatódott a csúcskorszak: a CIA-ügynök Jack Ryan karakterét, a Szökevény űzött főhősét, Az ördög maga New York-i ír rendőrét alakította további emlékezetes közönségfilmek főszerepe mellett.
Egy klasszikus Indiana Jones-jelenet